Normalno je imati stolicu u rasponu od tri stolice nedeljno do tri stolice dnevno. Sve van tih okvira je razlog za promenu nekih navika u ishrani i načinu života. Mekinje se smatraju magičnim, prirodnim lekom za zatvor.
Zašto nastaje zatvor-opstipacija?
Osim ukoliko ne postoji neka hronična bolest creva, zatvor najčešće nastaje nedovoljnim unosom vlakana. Vlakna povećavaju zapreminu crevnog sadržaja, upijajući i zadržavajući vodu, pa tako stvaraju mekšu stolicu. Takođe, grube čestice vlakana izazivaju nervne reflekse u zidu debelog creva, pokrećući pražnjenje.
Zašto mekinje?
Mekinje su najefikasniji prirodni lek za opstipaciju. Ništa se ne može meriti sa njihovom sposobnošću da poboljšaju crevno pražnjenje. Osim što sadrže dosta vlakana, smatraju se „grubom“ namirnicom. Ujedno, to je najjeftiniji i najprirodniji način lečenja zatvora.
Kako se koriste mekinje?
Mekinje možete koristiti u obliku pahuljica tako što ćete od njih praviti kašu. Obično se počne sa trećinom šolje dnevno pa se doza povećava do polovine šolje, po potrebi i više. Ne postoji univerzalna doza, svako prati svoj organizam i nađe količinu koja mu odgovara.
Drugi način je da se koriste sirove, neprerađene, tzv. mlinareve mekinje. To je ostatak od mlevenja brašna. Ove mekinje se mogu posipati po hrani koju inače jedemo.
Pirinčane mekinje
Za one koji izbegavaju proizvode od pšenice, umesto pšeničnih mekinja, mogu se koristiti i pirinčane koje su se takođe pokazale kao odličan laksativ. Koriste sa na isti način kao i pšenične. I uz jedne i uz druge jako je važno piti dosta tečnosti, najbolje vode.
Šta još pomaže?
Osim mekinja, kod lečenja zatvora mogu pomoći:
- hleb od celog zrna
- mahunarke, pre svega grašak
- sušeno voće, najpre suva šljiva
- povrće lisnato kao spanać i korenasto kao krompir i šargarepa
- jabuke, pomorandže i ostalo voće
Leave a Reply