Dunja na drvetu

Kraljica jeseni- dunja- iskoristite list, plod i semenke

Moja baka držala je dunje na starom zelenom kredencu. Ništa me ne vraća u detinjstvo tako jasno kao miris dunje. Nekako imam utisak da je dunja, kraljica jeseni, kod nas nepravedno zapostavljena. U Grčkoj sam, naprimer, videla da je prodaju kao cenjenu voćku. Smatra se da je tamo i nastala, u Smirni, Homerovom rodnom gradu. Antički Grci zvali su je zlatnom jabukom. Opevali u epovima. Smatrali simbolom ljubavi i plodnosti. Pa hajde da vidimo jesu li bili u pravu.

Zašto je dunja lekovita

Znate li da možete, u lekovite svrhe, koristiti ne samo plod dunje, već i njen list i semenke. Plodovi se beru kada sazore, na jesen, a listovi dok su još zeleni, krajem leta. Od dunja se tradicionalno pravi slatko, džem, čaj, sok, liker. .. U nekim drugim kulturama, koristi se na nama neobične načine- kao začin i dodatak jelima od mesa. Kako god volite da je koristite, znajte da je dokazano lekovita.

  • Plod dunje bogat je vitaminima- C, B1, B2, karoten, niacin i mineralima- kalcijum, magnezijum, kalijum, natrijum, cink, gvožđe, hlor, mangan i sumpor.
  • Semenke dunje sadrže visok nivo vitamnina B17 koji ima antikancerogena svojstva
  • Bogataje vlaknima i blagotvorno utiče na probavni sistem, olakšava varenje, pomaže i kod zatvora i kod dijareje
  • Antioksidansi u dunji pomažu u lečenju upalnih procesa u organizmu i dobar su saveznik u očuvaju mladalačkog izgleda kože
  • Dunjin sok leči kašalj i astmu
  • Pečena dunja ili kompot od dunje pomažu kod anemije i leče upalu želuca i creva
  • Pomaže kod nesanice i nervne napetosti, deluje umirujuće
  • Čuva zdravlje srca i kardiovaskularnog sistema

Čaj od ploda dunja – kompot

Dunje slobodno jedite u svežem stanju koliko želite. Ako više volite kompot ili čaj, evo jednostavnog načina pripreme.

Dunje operite, ogulite, odstranite tvrde delove sa semenkama (ovo nikako ne bacajte!) i iseckajte na kockice. Ubacite ih u hladnu vodu kako ne bi promenile boju i kuvajte oko 20 minuta. Ako baš želite, možete dodati šećer ili malo meda, ali je jako prijatnog ukusa i bez dodatka.

Čaj od dunje ili kompot pomaže kod bronhitisa, kašlja, promuklosti i prehlade. Mogu ga koristiti deca bez ograničenja.

Čaj od lista dunja

Čaj od lista dunje je toliko lekovit da u svakoj kući treba da ga imamo. Listove dunje je potrebno brati dok su još zeleni, pa ih sušiti, najbolje u hladovini na promaji. Ovaj čaj leči, na prvom mestu, dijareju. Bilo da ste pokvarili stomak ili Vas muči stomačni virus, pre nego što dehidrirate i oslabite organizam, pokušajte sa čajem od lista dunje rešiti problem. Ne koristi se samo kod proliva, pomoći će kod problema sa želucem i pozitivno uticati na imuni sistem.

Priprema se jednostavno- jednu supenu kašiku osušenih listova dunje preliti sa 2dl ključale vode, ostaviti da se ohladi i piti u toku dana 2-3 šolje.

Čaj-sluz od semenki dunja za bronhitis

Semenke dunje su izuzetno lekovite. Kao što je već rečeno, sadrže vitamin B17 te tako deluju antikancerogeno. Međutim, ovde ćemo se pozabaviti upotrebom semenki dunje u lečenju bronhitisa. Biće Vam potrebno:

  • Supena kašika semenki dunje
  • 300ml vode
  • Kašičica meda

Semenke dunje izdrobite i prelijte ključalom vodom. Ostavite da se stvori sluzava masa za šta će biti potrebno najmanje sat vremena. Procedite, zasladite medom i pijte u toku dana. Problemi sa bronhitisom će se vidno smanjiti. Čaj smeju koristiti deca.

Melem od semenki dunja za opekotine

Slično se priprema kao i čaj, ali se ne dodaje med i pravi se malo jača emulzija. Možete na kašiku semenki dodati manje vode, oko 200ml. Kada se potpuno ohladi, procedi se i nanosi na oboleli deo tela, kao oblog ili direktno. Koristi se kod blažih opekotina i rana.

Semenke dunje kao sredstvo protiv bora

Dunje se koriste i u službi lepote. Kašičica semenki dunje se dobro izdrobi ili samelje i prelije sa dve kašičice ključale vode. Dobro se promeša i ostavi da stoji 10tak minuta. Ovaj losion se nanosi na bore, a može se koristiti i kao balzam za ispucale usne.