Kako sakupljati lekovito bilje? Bez obzira na to koje bilje sakupljamo i koji njihov deo (list, cvet, koren, kora…), osnovno pravilo je da se biljke traže i beru na mestima gde je priroda netaknuta, dakle daleko od saobraćajnica i naseljenih mesta, jer u suprotnom mogu nam naneti više štete nego koristi. Ono sto je takođe veoma vazno jeste to da se posebno u toku dana bere samo jedna vrsta bilja jer ne treba mešati vise vrsta bilja, posebno ne otrovno sa neotrovnim.
List i cvet
List i cvet sakupljaju se po lepom, sunčanom vremenu, nikako za vreme kiše ili posle kiše. Biraju se samo potpuno zdravi delovi biljke. Obično se na licu mesta odbacuju suvi i plesnivi ili truli delovi. Najbolje je ubrane biljke stavljati u pletenu korpu tako da imaju vazduha dok ne dođemo do kuće. Kod kuće se bilje vadi iz korpe i u tankom sloju slaže na podlogu na kojoj ce se sušiti. Nikako ne treba da bude na gomili jer tako moze da pobuđa. Najbolje je imati podlogu da bilje ne bude na zemlji kako ne bi povuklo vlagu, a kao podloga moze poslužiti drvena daska prekrivena papirom.
Bilje se suši u hladovini, na promaji i potrebno ga je više puta u toku dana pažljivo okrenuti. Obično je potrebno da temperatura na kojoj se bilje suši bude što viša, od 30 do 40 stepeni, pa nije loše podlogu sa biljem staviti na tavan pod limenim krovom koji privlači toplotu.
Koren i rizom
Koren i rizom biljke se kod jednogodišnjih biljaka sakupljaju u proleće dok su biljke jos u cvetu jer se tada najlakše prepoznaju, dok se kod višegodisnjih biljaka sakupljaju u jesen. Nikada se ne vadi sve korenje jedne iste biljke iz zemlje jer ćemo je na taj način uništiti na tom staništu. Ne treba vaditi ni korenje sasvim mladih i nerazvijenih biljaka jer oni čak ni nemaju punu lekovitu vrednost.
Korenje se prebira tako što se odstranjuju truli i suvi ili budjavi delovi, zatim se čiste od zemlje i drugih nečistoca pod mlazom hladne vode. Korenje se posle pranja isecka i suši na visokoj temperaturi(60-70 stepeni), u pećnici ili direktno na suncu.
Kora
Kora sa drveta se skida sa grana koje su debljine ruke. Biraju se grane koje nisu sa ispucalom ili izbocenom korom, koristi se samo mlada, glatka i zdrava kora. Obično se kora sakuplja u proleće, retko u jesen. Skinuta kora se pere, secka i suši u hladovini, na promaji.
Plodovi i semenje
Plodovi i semenje se sakupljaju potpuno zreli i suše se na rastresitoj prozračnoj podlozi, najčesce tkanini, na promaji i u hladovini. Neke vrste plodova se sakupljaju dok nisu sasvim zrele kako bi se smanjilo njihovo kvarenje i buđanje prilikom sušenja, npr.šljive, šipurak, drenjine ili trnjine.
Osušeni delovi lekovitog bilja se posle sušenja pakuju i čuvaju u papirnim kesama, nikako u najlonskim. Ovako osušeno bilje najčesće se koristi za čajeve, ali može se koristiti i za dobijanje ulja, sirupa, rakije…
O sakupljanju vrganja i karakteristikama ove gljive pročitajte Vrganj-kralj među pečurkama
Dok sakupljate lekovito bilje možete se povezati sa zemljom https://mirisprirode.rs/povezanost-sa-zemljom-uzemljenje/
Leave a Reply