Jeste lli nekada čuli za ovu, široko rasprostranjenu, biljku? Svi gotovo svakodnevno koristimo pitomu šargarepu u kuhinji. Divlja šargarepa, koja nema botanički ništa zajedničko sa pitomom vrstom, osim mirisa, široko se upotrebljava u lekovite svrhe.
Divlja šargarepa – kako je prepoznati?
Ova biljka raste krajem leta i početkom jeseni. Naći ćete je na livadama, pašnjacima, pored puteva, uz ograde… Dostiže najčešće visinu od 30 do 60cm, mada ponekad i do 90cm. Stabljika je žilava, razgranata i oštrih dlaka. Listovi su jajasti sa dvoatrukom perastom nervaturom. Ono po čemu ćete lako prepoznati divlju šargarepu je njen cvet u obliku cvasti. Bele je boje, ponekad ima malo rozikasto-sive nijanse, sa sitnim, nejednakim čipkastim cvetićima. Koren biljke je nalik korenu domaće šargarepe, s tim što je bele boje i tvrđi je i manji. Ako niste sigurni, pomirišite. Miris šargarepe je nepogrešiv.
Koji delovi biljke se koriste?
Divlja šargarepa je lekovita cela. Od cveta i lista, do korena i semena. Koren se može jesti kod mlađih biljaka, dok je kod starijih neupotrebljiv zbog tvrdoće i žilavosti. Jede se sirov ili kuvan. List se, zbog svoje aromatičnosti, može dodavati salatama i varivima. Takođe, od lista i cveta se dobija čaj. A od semena, pored čaja, tinkture, macerat ulja, jako je cenjeno eterično ulje.
Divlja šargarepa – lekovite svrhe
Blagotvorno deluje na čitav organizam i pomaže kod stanja kao što su:
- Problemi sa urinarnim traktom kao što su pesak ili opstrukcija u mokraćnim kanalima- često dovodi do potpunog izlečenja kada drugi vidovi lečenja zakažu
- Izbacivanje viška vode iz organizma
- Poremećaji u radu jetre
- Problemi sa probavnim traktom
- Izbacivanje parazita iz tela
- Problemi sa kožom i kao sredstvo za negu lepote kože
Divlja šargarepa – čaj
Čaj se može pripremiti od listova ili semena biljke.
Čaj od lista divlje šargarepe se priprema tako što se jedna do dve kašičice sušenog lista biljke preliju sa 2dl ključale vode i ostave poklopljeno 10tak minuta. Preporučuje se jedna do dve šolje ovog napitka dnevno. Po potrebi možete ga zasladiti medom.
Čaj od semena divlje šargarepe se priprema na sličan način. Jedina razlika je u količini biljke, ovde je to jedna kafena kašičica osušenog semena biljke.
Divlja šargarepa – tinktura
Za sve one koji više vole jači efekat koji nam pružaju tinkture, evo recepta za tinkturu koja se koristi i za unutrašnju i za spoljnu upotrebu.
Tinktura od semena divlje šargarepe se priprema na bazi sušenog semena biljke i 95% alkohola. Seme se osuši 24 sata, napuni trećina staklene tegle ili flaše, nalije ostatak posude alkoholom, zatvori i ostavi na tamnom mestu oko 6 nedelja. Za to vreme, s vremena na vreme promućkati. Procediti i koristiti po potrebi.
Divlja šargarepa – macerat ulje
Ukoliko Vam je potrebna nega kože, sredstvo protiv bora, u nedostatku eteričnog ulja, ili želite potpuno priodan proizvod, tu je macerat ulje. Možete ga pripremiti u kućnim uslovima. Koristite maslinovo ili bademovo ulje. Napunite staklenu teglicu ili flašicu do trećine osušenim semenom divlje šargarepe, nalijte ulje u ostatak posude, zatvorite i držite na suncu 15 dana.
Oprez u korišćenju
Oprez se savetuje trudnicama i dojiljama, kao i ženama koje pokušavaju da ostanu trudne. Neka istraživanja ukazuju na kontraceptivno dejstvo divlje šargarepe. Takođe, osobe sa težim oštećenjem bubrega ne bi trebalo da je koriste.
Leave a Reply