Da li je so baš toliko štetna

Da li je so baš toliko štetna?

Ovo slušamo svakoga dana. Na televiziji, kod lekara, u međusobnim razgovorima…Smanjite unos soli jer so povećava krvni pritisak, oštećuje krvne sudove, nanosi štetu bubrezima, zadržava vodu i još dosta toga. Da, ako bismo unosili bar deset puta veću količinu od preporučene. Da li je so baš toliko štetna?

So je izvor života i energije

Znate li da životinje ližu stene sa mineralima soli? Nekada su stare civilizacije soli pridavale magična svojstva. Kasnije, so je bila jednako cenjena i koristila se kao sredstvo plaćanja. Ljudskom organizmu je so neophodna za život. Ona je izvor života i energije. Ni slučajno je ne smemo u potpunosti izbaciti iz upotrebe jer je ne unosimo dovoljno putem ishrane. Hrana se ne soli samo zato jer ima bolji ukus. Soli se jer nam je potrebno.

Kuhinjska ili morska so?

Kuhinjska so se iskopava u rudniku i prolazi kroz više faza prerade dok ne dođe do naše kuhinje. Prilikom prerade gube se svi minerali koji su prvobitno postojali. Za razliku od nje, morska so se dobija isparavanjem morske vode pri cemu zadržava u sebi i prirodne krute materije sa oko 80 vrsta minerala. Svakako glas ide morskoj soli. Bez dileme.

Pojedini bi rekli da je prednost kuhinjske soli u količini joda koja joj se u procesu prerade dodaje, što kod morske soli nije slučaj. Ni ovo nije dovoljan argument. Morska so sadrži jod sama po sebi, možda ne u toj količini ali svakako u prirodnom obliku.

Zašto nam je potrebna so?

So sadrži natrijum koji je esencijalni mineral neophodan za normalno funkcionisanje organizma. Potrebno ga je unositi svakodnevno. Natrijum pomaže u kretanju tečnosti kroz telo. On čuva balans u radu mišića, mozga, srca i svih ostalih organa.

Znate li šta se dešava sa telom ukoliko ne unosimo dovoljno soli? Mogu nas zadesiti nesvestica, drhtavica, bolni mišići, umor, povraćanje, mentalna zbunjenost, opadanje kognitivnih sposobnosti. Ovo je dokazano. A krvni pritisak? Ostaje visok uprkos smanjenom unosu! Nema nijedne naučne studije koja nedvosmisleno dokazuje da smanjeni unos soli pozitivno utiče na krvni pritisak i organizam uopšte.

Koliko soli nam je zaista potrebno?

Preporučena dnevna količina je između 1.5 i 3 kašičice soli na dan. Morske, svakako. Od ove količine ne može Vam se desiti ništa loše. Veća količina se preporučuje sportistima i osobama koje se više znoje. Uz veću količinu vode. Svaki višak soli telo će samo izbaciti. Nemojte da Vas lažu da so goji i da diže pritisak. To radi šećer. Ali o tome ćemo nekom drugom prilikom.

Ko ipak treba da vodi računa o unosu soli?

  • Osobe sa oštećenom funkcijom bubrega
  • Osobe sklone bubrežnim kamencima
  • Osobe preosetljive na prekomerni unos soli

Napitak od soli za hidrataciju

U pola litre vode dodajte pola kašičice morske soli, sok od jednog grejpa i pola limuna. Sipajte u flašicu od 0.75l, dobro promućkajte i uživajte u ukusu i naletu energije.